Fii membru in prima Delegație Virtuală a României la prima ediție a Jocurilor Europene de la Baku 2015. Susține echipa sportivilor noștri, alături de Comitetului Olimpic și Sportiv Român și Asigurătorul Oficial Groupama Asigurări. Devino membru și poti câștiga 2 bilete la Rio 2016!

FII DELEGAT VIRTUAL
Logo groupama top abd9e070eec78812cf36e5f8f207dd0e1e0b71a4b3901e55746499d98ef13acc Logo romania top 8cf5e8591be6719b5f7b94ed7fef13b33a46c4cd947aaa47980dd6aa16934edb
Bucurie DUBLA! Andreea Chitu se intoarce cu DOUA medalii de aur de la Baku: "Abia astept Jocurile Olimpice"
Andreea Chitu a cucerit a doua medalie de aur a Romaniei la Jocurile Europene de la Baku, victorie in intrecerea de judo, categoria -52 kilograme.

2 in 1. A devenit si campioana europeana!

Andreea astepta momentul asta inca din 2012. A fost o mini revansa pentru ce s-a intamplat la Jocurile Olimpice de la Londra din urma cu trei ani.

"A fost o competitie dificila, deoarece pentru noi Jocurile Europene au coincis cu Campionatul European, dar as putea spune ca si bucuria de a fi cucerit medalia de aur la Baku este dubla", a marturisit dupa concurs Andreea Chitu pentru cosr.ro.

"Fiecare meci  este greu in felul lui, dar finala este intotdeauna mai dificila din cauza mizei. In lupta pentru aur de la Baku am avut o adversara destul de puternica si inalta, iar in astfel de cazuri este mai dificil sa punctezi. De aceea am abordat meciul mai mult tactic, am mers la penalizari si am reusit sa inving. Ma bucur ca am obtinut aurul si sunt fericita ca imnul Romaniei a fost intonat pentru mine", a mai spus Andreea.

Din lacrimi se naste o campioana!

Andreea Chitu a trecut printr-o adevarata drama la Jocurile Olimpice de la Londra in 2012. Romanca a pierdut medalia la chiar ultima faza a reprizei de aur cu belgianca Ilse Heylen, care avea 35 de ani atunci. Chitu a riscat inutil cu 3 secunde inainte de final si s-a trezit pe spate chiar in acelasi timp in care sirena suna finalul. "Am pierdut o medalie azi, dar am castigat una la Rio", a anuntat antrenorul Andreei dupa ratarea de la Londra. Andreea a suferit mult. A mers la vestiare si a inceput sa planga.